Czy przy alternatywnych sposobach ogrzewania dalej jest popyt na kominki? W jakich celach się je montuje?

Nowoczesne systemy ogrzewania, takie jak np. pompy ciepła, zdobywają coraz większe uznanie wśród użytkowników. Rosną też ceny opału. Czy w związku z tym należy liczyć się ze spadkiem popytu na kominki?

Czy montaż kominka się opłaca?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa. Jak możemy przeczytać na stronie https://sloninka.pl/, obecnie na rynku można spotkać zarówno kominki tradycyjne, opalane drewnem, jak i takie, w których źródłem ciepła jest pellet lub gaz. Użytkowanie każdego z nich wiąże się z innymi kosztami. Również sama konstrukcja powoduje różnice w opłacalności eksploatacji.

Przykładowo zastosowanie najbardziej tradycyjnego modelu z paleniskiem otwartym spowoduje, że w pomieszczeniu pozostanie jedynie 10-15% ciepła, wytworzonego w trakcie spalania drewna (reszta ujdzie wraz z dymem do komina). W przypadku najnowocześniejszych modeli wkładów kominkowych wskaźnik ten rośnie do 80%. Różnica w opłacalności eksploatacji może więc być kolosalna.

Gdzie zamontować kominek?

Jak widać w galerii, prezentowanej pod adresem https://sloninka.pl/blog/marmur-carrara-najpopularniejszy-wloski-marmur-w-nowoczesnych-wnetrzach, zastosowanie odpowiedniego kamienia może sprawić, że kominek stanie się ważną częścią aranżacji pomieszczenia. Możliwe są przy tym różne warianty jego montażu.

Najczęściej przyjmuje się, że kominek nie powinien znajdować się naprzeciw telewizora (płomienie mogą odbijać się na ekranie). Warto też pamiętać, że cała konstrukcja (tj. wkład i obudowa) waży kilkaset kilogramów – jej lokalizacja powinna więc uwzględniać wytrzymałość stropu.

Do czego można użyć kominka?

Kominek może stanowić jedno z głównych źródeł ciepła dla domu, jednak w praktyce ciężko mu będzie konkurować z najnowszymi systemami grzewczymi – jego użytkowanie związane jest bowiem z koniecznością ciągłego dostarczania opału do paleniska. Może on jednak stać się alternatywą dla kotłów CO opalanych węglem, szczególnie w okresach przejściowych (wiosną i jesienią). Aby tak się jednak stało, konieczne jest zamontowanie urządzeń, pozwalających na rozprowadzenie ciepła po domu.

Kominek może współpracować z systemem DGP (w przypadku montażu tradycyjnych wkładów) lub zwykłym systemem centralnego ogrzewania (jeżeli zdecydowaliśmy się na wkład z płaszczem wodnym). Ostatni z wymienionych modeli może być na dodatek wykorzystany do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Co wpływa na popyt na kominki?

Co ciekawe, mimo coraz większego udziału w rynku kotłów gazowych i pomp ciepła, popyt na kominki nie maleje. Związane jest to z ich estetyką – bardzo często montowane są one nie tyle jako podstawowe źródło ciepła, ile jako ozdoba salonu, zapewniająca temu pomieszczeniu szczególny klimat. Na wysoki popyt wpływa też duża różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań. Nowoczesne modele kominków charakteryzują się przy tym wysoką wydajnością, pozwalającą na łatwe osiągnięcie komfortu cieplnego.

 

You may also like...