Fotowoltaika i pompa ciepła — czy warto wybrać to połączenie?
Na dachach polskich domów coraz częściej zobaczyć można panele fotowoltaiczne. W ślad za wzrostem ich popularności idzie zainteresowanie sposobami wykorzystania wyprodukowanej dzięki nim energii. Jednym z rozwiązań, które na to pozwalają, jest montaż pompy ciepła. Czy faktycznie połączenie tych dwóch systemów da nam optymalne rezultaty? I czy inwestycja taka jest obecnie opłacalna?
Ile kosztuje obecnie pompa ciepła?
Zacznijmy od podstawowego elementu, niezbędnego do wyliczenia opłacalności przedsięwzięcia — kosztów inwestycji. Mogą być one bardzo zróżnicowane. Przykładowo: według informacji, pochodzących ze strony https://www.appenergy-kielce.pl/pompy-ciepla cena montażu pompy ciepła w Kielcach wynosi obecnie około 40 tysięcy złotych. Odnosi się to jednak do najtańszych modeli — systemy o bardziej zaawansowanej konstrukcji lub te, które wymagają wykonania dodatkowych prac, mogą być znacznie droższe. Więcej za montaż pompy ciepła zapłacimy również w dużych ośrodkach miejskich.
Ile zapłacimy w roku 2024 za montaż instalacji fotowoltaicznej?
Wspomniana wcześniej witryna podaje również koszty, związane z montażem instalacji PV. Według pochodzących z niej informacji cena paneli fotowoltaicznych w Kielcach wynosi około 14 tysięcy złotych. Za całą instalację, obejmującą również inwerter, okablowanie i podpory, zapłacić trzeba będzie dwukrotnie więcej.
Podane kwoty odnoszą się do standardowego systemu PV o mocy 7,2 kWp. Łączny koszt inwestycji, obejmującej fotowoltaikę, pompę ciepła oraz prace, związane z instalacją obu tych systemów, może więc wynieść od 50 do 100 tysięcy złotych.
Jakie dofinansowanie można w roku 2024 uzyskać przy montażu pompy ciepła i instalacji PV?
Obecnie istnieje też możliwość uzyskania bezzwrotnych dotacji do montażu pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej. Przykładami programów, które na to pozwalają, mogą być:
- „Mój Prąd 6.0”. Poziom wsparcia wynosi tu 50% kosztów kwalifikowanych.
- „Czyste Powietrze”. W tym wypadku dofinansowanie może sięgać nawet 100% wartości wykonanych prac, dla jego uzyskania konieczne jest jednak spełnienie szeregu warunków.
Można też liczyć na preferencyjne kredyty, umożliwiające sfinansowanie tego typu inwestycji.
Jak dobrać parametry pompy ciepła i fotowoltaiki do konkretnego domu?
Moc pompy ciepła powinna być dobrana przede wszystkim do powierzchni, jaka ma być przez nią ogrzana. Przyjmuje się, że na 100 metrów kwadratowych budynku musi przypadać ok. 6 kW mocy takiego systemu. Do jego zasilania powinna nam wystarczyć instalacja PV o mocy ok. 7 kWp. W przypadku domostwa o większej powierzchni wartości te oczywiście wzrosną.
Przykładowo przy 150 metrach kwadratowych konieczne będzie zastosowanie instalacji PV o mocy 11 kWp i pompy ciepła o mocy oscylującej wokół 10 kW. Oczywiście warto pokusić się o montaż nieco większej liczby paneli — w końcu w domu działać będą też inne niż pompa ciepła urządzenia, zużywające prąd. Im również przyda się zasilanie z własnej instalacji PV.
Pompa ciepła plus instalacja fotowoltaiczna — czy to się opłaca?
Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej koszt ogrzewania pompą ciepła domu, posiadającego również instalację PV, wynosi obecnie ok. 2 tysięcy złotych rocznie (dane te odnoszą się do budynku o powierzchni 150 metrów kwadratowych). Dla porównania: wykorzystując do tego celu gaz, zapłacimy ok. 12500 zł rocznie.
Montaż pompy ciepła i fotowoltaiki pozwoli nam więc w tym wypadku zredukować wydatki o ponad 10 tysięcy złotych w skali roku. Specjaliści są przy tym zgodni, że przewidywany w przyszłości wzrost cen paliw kopalnych (węgla, gazu) pozwoli na zwiększenie skali oszczędności. Warto jednak zauważyć, że już obecnie okres zwrotu z inwestycji w pompę ciepła i instalację PV nie przekracza 15 lat. Może być on jeszcze krótszy, jeżeli tylko zdecydujemy się na skorzystanie z jednego z opisanych wyżej programów wsparcia.