Ile kosztuje montaż okna z obróbką?

Osoby, które zdecydują się na zakup okna, najczęściej zamawiają również jego montaż i obróbkę. Ceny wspomnianych usług mogą być zróżnicowane. Od czego są one uzależnione? I ile zapłacimy w praktyce za tego typu prace?

Od czego zależy cena montażu i obróbki okna?

Jak czytamy na stronie, prowadzonej przez firmę Okna Nowy Sącz OP Invest – Okna PCV, drewniane, dachowe, najważniejszym czynnikiem, wpływającym na cenę montażu i obróbki stolarki, jest zakres prowadzonych prac — więcej zapłacimy na przykład wówczas, gdy konieczne będzie podmurowanie okna lub zastosowanie podwalin. Na koszt usług wpływa również:

  • Materiał, z którego wykonano okno. Z zasady najdroższa jest obróbka stolarki drewnianej.
  • Liczba obrabianych otworów okiennych. Osoby, które zlecą prace przy kilku lub kilkunastu ościeżach, mogą liczyć na pewne zniżki.
  • Lokalizacja otworu okiennego. Jeżeli znajduje się on na wyższych kondygnacjach, prace mogą być droższe.

Więcej zapłacimy również wówczas, gdy zażyczymy sobie wykonania robót ekspresowo (warto więc zaplanować wszystko wcześniej, by uniknąć dodatkowych kosztów).

Jakie prace obejmuje obróbka okna?

Zazwyczaj prace, zaliczane do obróbki okna, rozpoczynają się wkrótce po jego wstawieniu. Obejmować one mogą między innymi:

  • wykonanie izolacji,
  • tynkowanie lub montaż płyt gipsowo-kartonowych,
  • malowanie,
  • montaż parapetów.

Należy pamiętać, że po zakończeniu wymienionych tu robót trzeba usunąć folię zabezpieczającą stolarkę — według autorów artykułu „Jak odpowiednio pielęgnować i dbać o okna?”, jej pozostawienie może doprowadzić do pojawienia się przebarwień na profilach. Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na powierzenie obróbki okna fachowcom, możemy liczyć, że przypomną nam oni o takiej konieczności.

Jak ustalana jest cena obróbki okna?

Cena obróbki okna ustalana jest indywidualnie. Jednostką rozliczeniową jest najczęściej metr kwadratowy lub metr bieżący ościeży.  Cena usługi uwzględnia przy tym najczęściej:

  • metraż okien;
  • ilość i wielkość ościeży do obrobienia;
  • stan techniczny otworów okiennych (niekiedy wymagają one wzmocnienia, co podnosi koszty).

Bardzo często przy okazji obróbki okna wykonywane są również dodatkowe prace — najczęściej są one wyceniane odrębnie.

Obróbka okna — jakich stawek należy się spodziewać w roku 2024?

Obecnie ceny montażu i obróbki okien wynoszą od 80 do 120 złotych za metr kwadratowy. Podane kwoty dotyczą jednak standardowej stolarki z PCV i podstawowego zakresu robót — więcej zapłacimy m.in. za montaż i obróbkę okien o nietypowym kształcie oraz stolarki drewnianej. Oczywiście na rynku można też znaleźć oferty tańsze, jednak w ich wypadku należy zachować dużą ostrożność — bardzo często przedsiębiorstwa, które konkurują ceną, nie mają zbyt dużego doświadczenia lub posługują się w trakcie prac materiałami kiepskiej jakości. Korzystanie z ich usług może mieć więc opłakane rezultaty: oszczędności, jakie uzyskamy przy montażu i obróbce okna, mogą odbić się na żywotności zakupionej stolarki i tym samym narazić nas na dodatkowe koszty.

Jak obniżyć koszty montażu i obróbki okna?

Najłatwiejszym sposobem, pozwalającym na zminimalizowanie kosztów montażu i obróbki okna, jest dokładne zbadanie rynku — znając obowiązujące na nim stawki, możemy śmiało negocjować ceny. Ciekawym rozwiązaniem jest również skorzystanie z dotacji w ramach jednego z programów proekologicznych. Przykładowo z „Czystego powietrza” można uzyskać dofinansowanie, sięgające nawet 100% wartości montowanej stolarki.

Wybór firmy, która wykona obróbkę okna — na co zwrócić uwagę?

Oczywiście sama cena montażu i obróbki okna jest tylko jednym z aspektów, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze firmy, której zlecimy te zadania. Warto uwzględnić również:

  • doświadczenie zatrudnionego w danym przedsiębiorstwie personelu;
  • jakość materiałów, które zostaną użyte w trakcie prac;
  • renomę firmy.

Ważną kwestią jest również czas, w jakim można będzie przeprowadzić roboty. Ma to szczególne znaczenie w przypadku montażu okien w nowym domu — działania, podejmowane w trakcie jego wznoszenia, powinny odbywać się w ściśle ustalonych terminach (ewentualne opóźnienia narazić mogą inwestora na liczne niedogodności).

You may also like...