Kwestie prawne przy zakupie mieszkania – o tym nie możesz zapomnieć!

Kupno mieszkania rodzi konieczność podjęcia wielu działań. To nie tylko wybór odpowiedniej nieruchomości, ale również i sprawdzenie umów oraz dopełnienie całego szeregu formalności. O jakich kwestach prawnych należy pamiętać, jeszcze zanim postawimy pierwsze kroki w wymarzonym mieszkaniu? Odpowiadamy na najczęstsze pytania inwestorów. 

Czym jest umowa rezerwacyjna i dlaczego warto ją podpisać?

Umowa rezerwacyjna to tzw. umowa nienazwana, której na próżno szukać w kodeksach cywilnych i aktach prawnych. Podpisując taki dokument, sprzedający zobowiązuje się do powstrzymania od poszukiwania kupca na daną nieruchomość przez ściśle określony czas. Przyszła transakcja zagwarantowana zostaje natomiast zaliczką, wpłaconą przez inwestora. 

Aby jednak móc cieszyć się z komfortu, na który pozwalają takie ustalenia, warto skorzystać z możliwości, jaką jest sprawdzenie umowy rezerwacyjnej, o czym przeczytasz więcej po kliknięciu w link. Taka usługa obejmuje nie tylko opinię prawną, ale również rekomendacje i wskazówki oraz wskazanie ewentualnego ryzyka, związanego z podpisaniem dokumentu. Specjalista pomoże również w stworzeniu wzoru umowy tak, by skutecznie chroniła ona obie strony transakcji, gwarantując w pełni jej bezpieczeństwo.

Co należy wiedzieć o umowie deweloperskiej?

Kolejnym istotnym dokumentem przy zakupie mieszkania jest umowa deweloperska. Pod tą nazwą kryje się akt notarialny, określający szczegóły transakcji, jaka będzie miała miejsce pomiędzy deweloperem a inwestorem. Na jego mocy ten pierwszy zobowiązuje się przenieść na nabywcę prawo własności po zakończeniu przedsięwzięcia, drugi zaś do zapłaty ustalonej stawki. 

Zanim jednak złożysz na niej swój podpis, warto, podobnie jak w przypadku umowy rezerwacyjnej, zdecydować się na sprawdzenie umowy deweloperskiej, a o tym, co zawiera tego rodzaju usługa, dowiesz się więcej z proponowanej strony. Takie działanie to istotny krok w procesie zakupu nieruchomości od dewelopera. Dzięki niemu nabywca zyskuje bowiem pewność, że podpisany dokument będzie chronił jego interesy, minimalizując jednocześnie ryzyko oszustwa lub niedopełnienia obowiązku.

Kupno mieszkania od strony prawnej – dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?

Jak widać, kupno mieszkania to niełatwe wyzwanie, również pod względem prawnym. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który doskonale orientuje się w aktualnie obowiązujących przepisach. Takie usługi oferuje swoim klientom mecenas Bogna Szyczewska, specjalizująca się w prawie nieruchomości i umowach. Korzystając z takiej pomocy, możesz liczyć m.in. na:

  • w pełni profesjonalną analizę umów, podpisywanych z deweloperem, co pozwoli wykryć ewentualne nieprawidłowości oraz uzupełnić je o zapisy, dzięki którym obie strony transakcji zyskają stosowną ochronę,
  • realną pomoc w sprawdzeniu stanu prawnego kupowanej nieruchomości,
  • weryfikację innych dokumentów prawnych, związanych z danym mieszkaniem.

Wszystko to znacznie ułatwia cały proces, dając jednocześnie gwarancję, że – od strony prawnej – przebiegnie on w prawidłowy sposób.

Radca prawny Bogna Szyczewska — prawnik od nieruchomości
www.mecenasbogna.com
ul.Szuwary 3A/24
80-764 Gdańsk
woj. pomorskie
tel.: 601 611 494

Jak sprawdzić sytuację prawną nabywanej nieruchomości? 

Jeśli nie zdecydujesz się jednak na skorzystanie z pomocy profesjonalisty, należy poświęcić nieco czasu, by poznać stan prawny nabywanego mieszkania. Podstawową czynnością w tym zakresie będzie wgląd do księgi wieczystej. Dostęp do tego rodzaju dokumentów jest darmowy, choć, aby uzyskać niezbędne informacje, należy podać numer księgi, stanowiącej obiekt naszego zainteresowania. Analizując zamieszczone tutaj dane, warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy:

  • adres z księgi wieczystej pokrywa się z rzeczywistą lokalizacją wybranego mieszkania,
  • osoba, podająca się za właściciela nieruchomości, rzeczywiście figuruje w dokumentach,
  • osobom trzecim przysługują prawa lub roszczenia wobec kupowanego mieszkania,
  • nieruchomość została obciążona hipoteką. 

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, warto również dowiedzieć się, czy względem majątku nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne. Może to zostać poświadczone stosownym oświadczeniem zbywcy, zamieszczonym w treści aktu notarialnego, dotyczącego sprzedaży nieruchomości.

You may also like...