Projekt wnętrza – co zawiera i jak powstaje?

Dobrze zaaranżowane wnętrze pozwala na wykorzystanie potencjału danej przestrzeni oraz na zwiększenie jej funkcjonalności. Projekt wnętrz nie będzie odzwierciedlał wyłącznie koloru ścian czy ustawienia mebli, ale również i potrzeby osób, które będą korzystać z projektowanych pomieszczeń w przyszłości. Co zawiera taki projekt i jakie są etapy jego tworzenia?

Dlaczego rozmowa z klientem jest najważniejsza?

Zanim powstanie projekt wnętrz, konieczne jest spotkanie z klientem. Można powiedzieć, że to najważniejszy etap kreowania całej koncepcji. To właśnie inwestor musi dobrze czuć się w zaaranżowanej przestrzeni, która z kolei powinna odpowiadać jego potrzebom i oczekiwaniom.

Taka rozmowa może przybierać różne formy. Niektórzy proszą o przesłanie zdjęć z inspiracjami, inni z kolei stawiają na swoisty wywiad, w trakcie którego klient może przedstawić swoje pomysły. Na ich podstawie architekt wnętrz jest w stanie zaproponować dostępne możliwości oraz rozwiązania, wskazać wady i zalety każdego z nich i pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Dzięki takiemu spotkaniu projekt wnętrza będzie odzwierciedlał upodobania klienta, zaskakując go zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką.

Na czym polega inwentaryzacja wnętrz przed powstaniem projektu?

Gdy pierwsze ustalenia zostaną zaakceptowane, konieczna będzie inwentaryzacja, dokonywana w miejscu inwestycji. Pod nazwą inwentaryzacji kryje się przede wszystkim dokładnie zmierzenie pomieszczeń, które objęte będą projektem. Za podstawę dalszej pracy nie może tutaj służyć projekt architektoniczny, gdyż różnice między nim a stanem faktycznym przestrzeni, mogą być dla projektanta zbyt znaczące.

Dla przykładu pracownia Projektowanie wnętrz Kraków All-Design Agnieszka Lorenc, Na Błonie 9/125, 30-147 Kraków, tel: 662309953, której ofertę sprawdzić można pod adresem agnieszkalorenc.pl, w projekcie standardowym z nadzorem autorskim przewiduje aż cztery spotkania na terenie inwestycji. Mają one na celu dokładne opracowanie projektu przez architekta oraz nadzór zgodności prac z jego wytycznymi.

Czym jest układ funkcjonalny?

Układ funkcjonalny to kolejny etap tworzenia projektu wnętrz. Prace w tym zakresie sprowadzają się przede wszystkim do wprowadzenia praktycznych rozwiązań do projektowanej przestrzeni. Obejmują one m.in. rozmieszczenie mebli większych gabarytów tak, by ich układ w pomieszczeniu był dla inwestora wygodny.

Układ funkcjonalny z reguły przyjmuje formę płaskiego rzutu pomieszczeń z zaznaczonymi ścianami działowymi, oknami, drzwiami i podstawowymi elementami wyposażenia. Co ważne, nie jest to jeszcze gotowe rozwiązanie. Klient może bowiem wprowadzić w nim stosowne zmiany, odpowiadające jego wyobrażeniu o wystroju wnętrza. Dopiero zaakceptowany projekt funkcjonalny staje się podstawą do dalszych prac.

Jaki potencjał kryją w sobie wizualizacje poglądowe?

Dzięki wizualizacjom inwestor może poczuć się, jakby znajdował się w swoim nowym domu czy mieszkaniu. Takie wizualizacje powstają w oparciu o wybrane już kolory ścian czy materiały wykończeniowe. Inwestor może więc odbyć swoisty spacer po trójwymiarowych wnętrzach, przyglądając się zastosowanym rozwiązaniom. Na tym etapie można również wprowadzać w projekcie kolejne zmiany. Dopiero akceptacja wizualizacji pozwala na rozpoczęcie dalszych prac, do których zalicza się powstanie rysunków wykonawczych i tworzenie zestawień materiałów wykończeniowych.

Co zawiera dokumentacja techniczna projektu?

Dokumentacja techniczna projektu zawiera niezwykle istotne elementy, takie jak układ funkcjonalny pomieszczeń, ale również projekty instalacji sanitarnych i elektrycznych. Co ważne, projekty te odpowiadają rozwiązaniom, zawartym w układzie funkcjonalnym. Dlatego też wiele pracowni zaleca, by wstrzymać się z wykonaniem instalacji do czasu, gdy gotowe będą również projekty wnętrz. Dodatkowo dokumentacja techniczna zawiera też zwymiarowane meble, rzuty posadzek i sufitów, rozwinięcia ścian oraz szczegółowe rysunki łazienek.

You may also like...