Stacja transformatorowa, czyli co musisz wiedzieć o stacjach TRAFO?

Stacje transformatorowe to inaczej stacje elektroenergetyczne. To właśnie tutaj zachodzi zmiana parametrów prądu elektrycznego. Takie stacje pojawiają się wszędzie tam, gdzie energia elektryczna jest przekazywana z sieci do jej odbiorców. Czym jest i do czego służy TRAFO? Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje, aby nieco przybliżyć istotę zagadnienia.

Stacja transformatorowa – czym jest i jak działa?

Pod nazwą stacja transformatorowa kryje się stacja elektroenergetyczna. Odbywają się w niej dwa niezwykle istotne procesy, czyli dystrybucja oraz rozdział energii elektrycznej. Dzięki transformatorowi możliwa staje się zmiana napięcia przemiennego. Na ogół stacje TRAFO służą do transformacji średniego napięcia, choć nie jest to regułą. Takie przeniesienie energii prądu przemiennego odbywa się na drodze indukcji z określonego obwodu elektrycznego na inny obwód, przy czym zachowana jest tutaj pierwotna częstotliwość.

Nie dotyczy to wyłącznie transformatorów separacyjnych. W stacjach transformatorowych energia jest również rozdzielana tak, by trafić do klienta. Najczęściej jest to ostatni element układu dla takich dostaw. Samą stację transformatorową tworzy na ogół transformator, urządzenia pomocnicze i rozdzielanie średniego i niskiego napięcia. Dzięki nim możliwe staje się zarówno łączenie, jak i przerywanie, czy też rozdział obwodów elektrycznych.

Jakie są główne zadania stacji TRAFO?

Stacja transformatorowa ma za zadanie zmianę napięcia oraz rozdział energii elektrycznej. Zadania te wynikają przede wszystkim ze sposobu przesyłu energii oraz z wysokości napięcia, które jest niezbędne, by urządzenia u końcowych odbiorców energii mogły działać prawidłowo.

W artykule “Czym są stacje TRAFO i jak wygląda ich budowa?“ omówiono dokładny przebieg energii elektrycznej oraz rolę, jaką odgrywają w nim stacje transformatorowe. Jak możemy dowiedzieć się w trakcie jego lektury, w elektrowniach wytwarzana jest energia, która następnie przesyłana jest do odbiorców z wykorzystaniem sieci najwyższego i wysokiego napięcia. Jest to konieczne ze względy na duże odległości, jakie musi ona pokonać. To właśnie w stacjach TRAFO następuje obniżenie napięcia do średniego poziomu. W ostatniej fazie stacje transformatorowe obniżają napięcie do niskiego tak, by mogło ono trafić do odbiorców końcowych.

Jakie są rodzaje stacji transformatorowych?

Stacje transformatorowe dzieli się na cztery główne rodzaje. Będą to stacje napowietrzne (czyli słupowe), stacje wnętrzowe, kontenerowe i mobilne. Stacje słupowe instalowane są na słupach betonowych lub żelbetonowych i służą do zasilania w energię elektryczną odbiorców wiejskich oraz użytkowników, zamieszkujących niewielkie miasteczka czy osiedla. Wnętrzowe stacje TRAFO, jak sama nazwa wskazuje, umieszczane są we wnętrzach budynków o różnym przeznaczeniu. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku stacji kontenerowych. Można je bowiem uznać za urządzenie elektryczne, wyposażone we wszystkie niezbędne elementy tworzące stację elektroenergetyczną. Znajdują się tutaj zarówno transformator, jak i rozdzielnia SN czy układy pomiarowe. Ostatnim wymienionym rodzajem stacji TRAFO będą stacje mobilne, w przypadku których możliwy staje się ich transport i użytkowanie w wybranych miejscach, w których aktualnie istnieje zapotrzebowanie na ich pracę.

Gdzie stosuje się stacje transformatorowe?

Stacje transformatorowe, niezależnie od ich rodzaju, można wykorzystywać w Krajowym Rejestrze Elektroenergetycznym, ale również w zakładach wydobywczych i przemysłowych, na placach budowy czy w OZE. Należy pamiętać jednak, że budowa stacji transformatorowych wymaga nie tylko dokładnej analizy potrzeb inwestora i doboru parametrów, zgodnie z zapotrzebowaniem, ale również i regularnej konserwacji i serwisu pogwarancyjnego. Więcej na ten temat przeczytać można na stronie https://www.treelektryk.pl/stacje-trafo.html, należącej do firmy, zajmującej się budową i serwisem stacji TRAFO dla zakładów produkcyjnych.

You may also like...