Montaż pompy ciepła — gdzie ją zainstalować?
Pompy ciepła przebojem zdobywają nasz rynek. Wpływ na to ma nie tylko ekonomika ich użytkowania, lecz również wygoda — ich obsługa jest prostsza niż kotłów CO na paliwo stałe i wymaga znacznie mniejszego wysiłku. Nie jest również konieczne wydzielanie specjalnych pomieszczeń, w których zostaną zainstalowane te systemy. Gdzie wobec tego można zamontować pompę ciepła?
Czy pompę ciepła można zamontować we wnętrzu budynku?
Chociaż pompa ciepła może zostać umieszczona we wnętrzu domu, rozwiązanie to nie jest polecane z dwóch podstawowych powodów:
- system taki generuje spory hałas,
- pompa ciepła może zajmować cenne miejsce.
Obecnie w pomieszczeniach montuje się więc przede wszystkim opisywane m.in. na stronie Pompy ciepła Lublin – APP Energy niewielkie jednostki typu monoblok. Rozmiarami i kształtem przypominają one lodówkę, nie zajmują więc zbyt wiele przestrzeni, a estetyczne wykończenie pozwala z łatwością dopasować je do wystroju wnętrza. Świetnie sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie możliwe jest połączenie ich z ogrzewaniem powierzchniowym.
W przypadku zastosowania klasycznych kaloryferów konieczne będzie jednak zamontowanie dodatkowych podzespołów, współpracujących z taką pompą. Podniesie to koszty całego układu i zwiększy powierzchnię, zajmowaną przez system grzewczy.
Dlaczego warto zamontować pompę ciepła na gruncie?
W przypadku pomp ciepła, montowanych poza budynkami, najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na gruncie. Przykłady takich realizacji, prezentowane na https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/#korzysci_posiadania_pompy_ciepla, pozwalają docenić płynące z tego korzyści. Do najważniejszych należą:
- możliwość zastosowania odrębnych fundamentów (pozwala to na zredukowanie poziomu drgań przenoszonych na elewację budynku);
- łatwość montażu;
- proste odprowadzanie skropliny.
Montaż pomp ciepła na gruncie ułatwia również przeprowadzanie ich napraw.
Czy warto zamontować pompę ciepła na elewacji?
Równie popularnym miejscem montażu pompy ciepła jest elewacja budynku. Rozwiązanie to ma podobne zalety co instalacja na gruncie, wymaga jednak znacznie większej staranności — nieprawidłowe przeprowadzenie prac może skutkować przenoszeniem na ściany budynku drgań.
Montaż pompy ciepła możliwy jest ponadto tylko na ścianie nośnej (na dodatek nie powinien być to raczej mur sąsiadujący z naszą sypialnią). Taki sposób instalacji wymaga też często specjalistycznej wiedzy technicznej, warto więc powierzyć to zadanie doświadczonej ekipie.
Montaż pompy ciepła a hałas
Jak już wspomniano — pompy ciepła mogą generować spory hałas. Z tego powodu najczęściej umieszcza się je w pobliżu odpowiednio zaizolowanych (również akustycznie) ścian. Odrębną kwestią są przepisy prawa — nie zezwala ono, by na granicy posesji w zabudowie jednorodzinnej głośność przekraczała:
- 50 dB(A) w ciągu dnia,
- 40 dB(A) w nocy.
Niestety, nawet pobieżna lektura kart katalogowych typowych zewnętrznych pomp ciepła wskazuje, że generują one hałas na poziomie 45–70 dB(A). Dlatego zaleca się, by montować te urządzenia w odpowiednim oddaleniu od granicy działki — pozwala to zmniejszyć głośność do przewidzianej prawem wielkości.